Follow by Email

A za co Ty jesteś dzisiaj wdzięczny?

praktykowanie poczucia wdzięczności


Jak często wyrażasz wdzięczność tego co otacza Cię na co dzień. Czy codziennie masz świadomość tego że żyjesz! Słowo wdzięczność ma naprawdę duże znaczenie w naszym życiu. Za co dziś jesteś wdzięczna, wdzięczny Światu!

Świat i otaczający Cię ludzie mają znaczący wpływ na to jak się czujemy. Kiedy mamy zły dzień, nie zawsze staramy się okazać wdzięczność, bo tak naprawdę nie dostrzegamy jej gdy w naszym życiu przydarzy się coś złego. Poczucie i wyrażanie wdzięczności pomaga stać się nam lepszym i bardziej szczęśliwym człowiekiem. 

Jestem wdzięczna Światu, Najwyższemu za wiele istotnych spraw. Budząc się co rano jestem wdzięczna za to że żyję, że pomimo różnych sytuacji zarówno na polu zdrowotnym czy osobistych umiem dostrzegać iskierkę i poczucie szczęścia że jestem tutaj i doświadczam różnych sytuacji życiowych. Takie lekcje, kopniaki w tyłek są dla nas czasem bardzo potrzebne, by się ocknąć, i skierować tok myślenia na inne tory. 

Jestem wdzięczna za to że moim życiu pojawiają się wspaniałe osoby. Ludzie nie zawsze mają dobre zamiary w stosunku do nas, a ja jako bardzo nadwrażliwa osoba umiem wyczuć moim szóstym zmysłem ludzi którzy niekoniecznie mają dobry zamiar w stosunku do mnie samej. Jednak tych ludzi ostatnio jest mniej w moim życiu, a w zamian pojawiają się Ci którzy lubią mnie nie za to jak wyglądam, czy jaki mam status materialny, ale za to że traktują mnie dobrze nie chcąc nic w zamian. Chodź nie są tego czasem świadomi to okazują wtedy miłość bezwarunkową. Kto z nas jej doświadczył? Podobne przyciąga podobne. Im lepszym jesteś człowiekiem, tym lepszych ludzi masz wokół siebie. Jestem właśnie wdzięczna że są ludzie którzy myślą i czują podobne jak ja. 

Często nie umiemy okazać wdzięczności nawet samemu sobie. Jesteśmy narodem który lubi narzekać, i zawsze dołować nie tylko siebie, ale i innych. Dobra nie umiemy dostrzegać, za to co Złe widzimy od razu. Nasze myśli są skierowane na negatywne postrzeganie swojej własnej osoby, a także widzeniu wszystkiego w czarnych barwach.

Możemy być wdzięczni tak naprawdę za wszystko!

Za to że mamy dach nad głową, za to że mamy ciepłą wodę w kranie, czy rodzinę. Za pozytywne zdarzenia, za zdrowie, za to że możemy chodzić, że widzimy, za wiele istotnych spraw. Ilu z nas nie zazna nawet połowy z tego co wymieniłam.

Jednak wielu ludzi postrzega wdzięczność za to że ma pracę, samochód, czy znalazł chociażby swą drugą połówkę. Wiele czynników odnosi się do sfer materialnych. Jak będę miała więcej pieniędzy to będę szczęśliwa/y. Uwarunkowujemy swoje szczęście głównie odnoszących się do czynników zewnętrznych. Kiedy spełnimy ten warunek, wcale nie okazuje się że jesteśmy szczęśliwsi. Szukamy więc dalej tego szczęścia... A ono jest tak naprawdę w nas samych. Musisz być szczęśliwy tu i teraz, bo żadna materialna rzecz Ci tego nie da.

By praktykować wdzięczność staraj się codziennie spisywać na kartce za co dziś jesteś wdzięczna/y
Dziękuj za wszystko co przyjdzie Ci do głowy. To tylko 5 minut,  a zobaczysz jak z dnia na dzień twoje życie się zmienia, jak stajesz się szczęśliwym człowiekiem.

To może się wydawać dla Ciebie trochę dziwnym ćwiczeniem, ale wiedz że nie masz nic do stracenia.

Wielu psychologów badało dlaczego wdzięczność ma tak pozytywne działanie na nasze samopoczucie, zdrowie. Dr. Robert Emmons całe swoje życie poświęcił na okazywaniu wdzięczności i doszedł do wniosku że:

Zwiększa to nasze poczucie szczęścia o 25%

Wpływa na lepszy sen

Zwiększa życiową energię

Obniża stres

Bycie wdzięcznym nawet w trudnych sytuacjach, pozwala nam lepiej sobie z nimi radzić.

Wzmacniamy swój system odpornościowy.

Jesteśmy skłonni do wybaczania i nie chowamy urazy i negatywnych emocji w sobie.

Odczuwamy radość z życia, jesteśmy bardziej empatyczni, budujemy pozytywne relacje z ludźmi, co jest dużo ważniejsze niż aspekty materialne.


"Tańcz jakby nikt Cię nie widział. Śpiewaj jakby nikt Cię nie słyszał. Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił. Żyj jakby nie było jutra"


13 Komentarze

 1. Bardzo piękny tekst! Ja niestety jestem typem osoby pesymistki, która narzeka na wszystko, naprawdę! Próbuję się zmienić, ale niestety jest to dla mnie bardzo trudne...
  Udanego weekendu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten cytat świetnie podsumowuje całość. Bycie wdzięcznym to trudna rzecz

  OdpowiedzUsuń
 3. Być wdzięcznym to być szczęśliwym. Życzę sobie i ludziom, by tak było.

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się każdego dnia przypominać sobie, za co jestem szczególnie wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No super. Każdy ma swój indywidualny tok podziękować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny cytat. Każdy z nas jest inny i każdy po swojemu cieszy się życiem.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja jestem wdzięczna za w miarę zdrowe dziecko, bo mogło być gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fakt, okazanie wdzięczności to trudna sztuka. Ale myślę, że nie warto generalizować i wrzucać wszystkich do jednego worka. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny wpis, uświadamia jak mało się docenia w życiu to co się ma. Ja niby jestem wdzięczna, jednak czasem mam takie dni gdy nic mnie nie cieszy

  OdpowiedzUsuń
 10. Masz rację, wdzięcznym można być za wszystko. Trzeba doceniać to, co mamy, bo wszystko jest tak kruche i ulotne, że łatwo to stracić. Z drugiej strony za jakieś niepowodzenia i porażki również powinniśmy być wdzięczni - na błędach możemy się uczyć, natomiast jeśli chodzi o niepowodzenia to trzeba w nich szukać pozytywów. Na początku to wydaje się ciężkie, ale jest możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kochana wspaniały tekst. W dzisiejszym czasie ludzie zapominają o wdzięczność, gdyż nieustannie biorą udział w wyścigu szczurów. Ja osobiście jestem wdzięczna za wszystko.
  Buziaki Kochana ;*

  OdpowiedzUsuń
 12. Jako początkująca blogerka zapraszam do mnie https://uwielbiamytestowanie.blogspot.com/, na bloga gdzie rzetelne recenzje są moją mocną stroną. Wkrótce nowy konkurs. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. To motywacja do dalszego prowadzenia bloga.