Follow by Email

Czy też zauważasz że czas przyspieszył?

upływ czasu, zegar


Co by się stało gdybyśmy nie mieli zegarków? Czy czas jaki znamy zwolniłby swój bieg? Jesteśmy uzależnieni od czasu, od biegu gdzie wszyscy próbują porównywać się z innymi w osiąganiu celów. Dni stają się dla nas coraz krótsze, a my narzekamy na brak czasu. Nie możemy się z niczym wyrobić, niż było to kilkanaście lat do tyłu.
Czas napędza nas tak szybko, że nie zauważamy najdrobniejszych szczegółów w codziennym życiu. Pogoń za pieniądzem stała się tak ogromna, że sąsiad ze sąsiadem nawet nie ma czasu przystanąć na chwilę by porozmawiać. Nie mówiąc już o dłuższej wizycie. Będąc dziećmi ten czas jaki wtedy pamiętamy nie płynął tak szybko jak jest to dzisiaj. Fakt, faktem dzieci w tamtych czasach nie miały dostępu do smartfonów, i komputerów. Telewizję oglądało się tylko po 19- stej gdzie leciały wtedy bajki naszych czasów jak: Muminki, Smerfy...

W latach 80-tych Winfried Otto Shumann odkrył że pomiędzy jonosferą, a powierzchnią Ziemi dochodzi stale do wyładowań atmosferycznych układających się w fale o długości 38 tys. kilometrów. Częstotliwość Ziemi wynosi 7,83 Hz. Puls Ziemi od momentu wykrycia ciągle wzrasta. Ma to także odzwierciedlenie w upływającym czasie. Nasza Ziemia przyspiesza, a także zmienia się jej punkt nachylenia względem osi. To znaczy że będziemy mieli do czynienia nie tylko z coraz szybszym upływem dnia, ale i także zjawiskami atmosferycznymi mającymi drastyczne skutki. Nie jest to tylko wina ocieplenia klimatu, nasza Ziemska oś zmienia się, i możemy być świadkami przebiegunowania się Ziemi w najbliższych 20 latach. 

Skrócona doba

Zasadniczo przyjęło się że doba ma 24 godziny, ale tak naprawdę ma ona ich tylko 16 godzin mierzonych w czasie rzeczywistym. Stąd też diametralna różnica pomiędzy czasem zegarowym, a fizycznym. Takie skrócenie czasu pociąga za sobą konsekwencje przejścia Ziemi i mieszkańców do innego wymiaru. Brzmi to trochę jak z filmu sci-fi ale postęp technologiczny który był kiedyś uważany za coś niesamowitego, dziś już nie ma znaczenia. Dlatego dziś tworzy się innowacyjne rozwiązania i próbuje się nadążyć za coraz większym popytem na urządzenia elektroniczne. 

Warto pamiętać że wskazówki zegara to tylko mechanizm który wcale nie oznacza że czas płynie. W rzeczywistości czas jest trójwymiarową, abstrakcyjną dla nas formą. Wydaje się nam że jesteśmy coraz starsi i stąd określenie że czas nam ucieka przez palce, ale można też zauważyć że coraz młodsi ludzie zaczynają odczuwać że ten czas leci także im!

Czas dla każdego płynie inaczej, jednak coraz częściej można zauważyć że z roku na rok przyspiesza on, mimo tego że sekundy, godziny płyną tak samo jak 100 lat temu. Zmieniamy się, pędzimy, coraz szybciej i szybciej by nie zastała nas noc. Chcemy zrobić jak najwięcej, ale nie zawsze się nam to udaje i przekładamy wszystko na kolejne dni. Nawet pisząc ten tekst czas mnie goni, bo mam jeszcze tyle do zrobienia, a przecież czasu nie zatrzymam? Żyjemy szybciej, coś nas pcha by zdążyć na czas, którego tak naprawdę mamy mało. 

Dlatego ten czas starajmy się poświęcać nie tylko pracy, ale ludziom nam bliskim którzy także pragną doświadczyć bycia z kimś, porozmawiania z nami. Czasami warto przystanąć na chwilę zanim stracimy z oczu kogoś na kim najbardziej nam zależy. Wykorzystajmy ten czas by nie żałować później że zbyt mało czasu sobie poświęcaliśmy na wzajem. 12 Komentarze

 1. U mnie czas zwolnił, a ja razem z nim. Odkąd rzuciłam wsyzstko i wyjechałam w Izery, żyję zgodnie z rytmem natury. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. To bardzo ważne co napisałaś. Mi też ten czas jakoś szybko umyka. Dłuży się za to, kiedy czekam na coś przyjemnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nasuwa się klasyk: spieszmy się kochać ludzi. To prawda, żyjemy za szybko i ważne są dla nas nie te priorytety które powinny

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny tekst. To prawda, że obecnie czas jakby przyspieszył, ale to przez to że my sami narzucamy sobie takie tempo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Im jestem starsza tym szybciej czas mknie, ale też bardziej potrafię doceniać jego upływ i intensywniej wykorzystywać chwile. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z każdym dniem czas przyspiesza coraz bardziej takie mam wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 7. Czas przyspieszył i robi to coraz częściej i coraz szybciej. Aż trudno się połapać kiedy mija i dlaczego tak szybko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja dopiero rok temu zorientowałam się, jak czas szybko biegnie. I teraz nie mogę uwierzyć, że od tego momentu minął już rok.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mi czas płynie bardzo szybko, na szczęście dzielę się nim z bliskimi, ale nie pracuję na razie i trochę boję się, że gdy już będę na pełnym etacie to wpadnę we wspomnianą przez Ciebie machinę pogoni za pieniądzem. Praca zbyt często robi z nas niewolników...

  OdpowiedzUsuń
 10. Czas ucieka mi między palcami nawet nie wiem jak. Dni wyglądają jednakowo, zlewają się. A ja marzę o chwili spokoju i ciszy, a gdy taki czas nastaje, nie wiem co mam ze sobą zrobić-takie dziwne to uczucie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety czas pędzi jak szalony, choć czasem się wydaje, że jest inaczej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. To motywacja do dalszego prowadzenia bloga.